Pavel, Ota - Smrt krásných srnců
OTA PAVEL (1930 – 1973 ), vl. Jménem Popper
Prozaik a publicista.Byl sportovním redaktorem.
Vynikl v žánru sportovní reportáže a povídky (Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Pohár od Pánaboha, Syn celerového krále, Pohádka o Raškovi ).Vrchol jeho tvorby tvoří autobiografické povídky (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby).
SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ
Kniha sedmi povídek, ve kterých Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i hořký okupační úděl smíšené židovské rodiny. Hlavní postavou je autorův povedený otec Leo Popper, ne ideální, pokud šlo o malá milostná dobrodružství, se smyslem pro humor a láskou k rybám, vodě a vůbec. Další postavou je maminka, vzácně tolerantní k otcovým avantýrám. Další z postav je strejda Prošek z Luhu pod Bánovem, všeuměl, král pytláků, sžitý s přírodou u Křivoklátu a Berounky.
V první povídce ´Nejdražší ve střední Evropě´ tatínek naletěl a koupil rybník pouze s jednou rybou. Když to zjistil,nenechal si nic líbit a pomstil se tím, že bývalému majiteli rybníka prodal tu nejdražší bednu na králíky v celé Evropě.
Druhá povídka ´Ve službách Švédska´ poukazuje na tatínkovu podnikavost u firmy Elektrolux. V prodeji vysavačů a ledniček se stal mistrem světa, hlavně díky paní Irmě, do které byl tajně zamilován.
Povídka ´Smrt krásných srnců´ je asi nejznámější a byla dokonce zfilmována.Vypráví o tom, jak si odvážný otec dojel s Davidovou hvězdou na rozvrzaném kole pro srnce , aby jím nasytil své syny, kteří měli odejít do koncentračního tábora. To už se bál i kurážný Prošek. Za pytláctví a přechovávání „žida“ byla smrt. Spolu s Proškovým divokým vlčákem Holanem se mu to skutečně podařilo; a možná právě ten srnec zachránil život Jiřímu, který měl po návratu z koncentračního tábora 40 kg.
Povídka ´Kapři pro Wehrmacht´ byla také zfilmována a odehrává se za války. Tatínkovi seberou jeho milovaný rybník, on to samozřejmě nemůže přenést přes srdce. Až do doby výlovů chodí „své“ kapříky krmit. Jednou v noci je pak tajně všechny vyloví. Pak přijedou ten spodní buštěhradský rybník lovit sítěmi rybáři v uniformách wehrmachtu. Zpočátku velká sláva a všechno vyhlíží slibně, ale v rybníce kupodivu nic není a nikdo si to nedokáže vysvětlit a ta muzika vlastně hraje už jenom na počest otci, který s Davidovou hvězdou na kabátě vypálil Němcům rybník.
´Jak jsme se střetli s Vlky´ je krátká povídka o tom, jak Vlkové dali Otovi Pavlovi a jeho tatínkovi na prdel.
Šestou povídkou je ´Otázka hmyzu vyřešena´ a vypráví o tatínkových poválečných obchodech. Začne s prodejem mucholapek Bomba – chemik. Udělá s nimi terno, do svých obchodů zapojí také svého syna. Ale jak rychle uspěl, stejně tak rychle o svou slávu přišel. Přicházely mu telegramy typu : Pane Popper. Mouchy nechcípají. Spravujou se! Jděte do prdele s takovým zázrakem!
O pár let později tu samou mucholapku začali vyrábět Holanďané jako Sly Killer (Zabíječ much) a zaplavili tím Evropu.
V poslední povídce ´Králíci s moudrýma očima´ prodali Popperovi chatu a koupili si domeček U Radotína. Byla to jejich poslední štace tady na zemi a byla to štace šťastná. Tatínek si zavedl zvláštní chov králíků šampanů a maminka zatím úspěšně pěstovala krocany, slepice a prodávala vajíčka . Takhle to táhli skoro deset let. Tatínek své králíky bral na výlety a jednou i na výstavu. Z té jel dotčený, že nevyhrál. Pak je všechny pustil na pasece. Domů se vrátil až ráno v tak zbědovaném stavu, že se maminka lekla a zavolala sanitku. Před odjezdem ještě pověsil na vrátka cedulku s nápisem PŘIJDU HNED a už nikdy nepřišel.
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT